Безпристрастен поглед върху грижите за лозята
Безпристрастен поглед върху грижите за лозята
Blog Article
От голямо значение е и дебелината на пръчките, които ще присаждаме. И калемът, и подложката трябва да са с еднаква дебелина.
Подложката пък трябва да се оформи във вид на разцеп. Калемът се поставя в подложката, като отново трябва да се фиксира с по-дебел от обикновения памучен конец.
Плодовете на лозата са разположени на леторасли, покарали от пъпки, разположени върху миналогодишни пръчки. Това значи, че всяка година плодните звена се отдалечават все повече и повече от основата на растението. За да се избегнат тези нежелани последици, човекът посредством резитби и подпорни конструкции е създал следните няколко вида формировки на лозата: чашковидна, Гюйо, Мозер, Омбрела, асмовидна и др.
Това се отразява не само върху добивите, но и върху общото състояние на насажденията.
Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.
Торене на лозя - Схеми, Норми, Подхранване, Заболявания - Полезни съвети
Начало » Статии » Oбработка на почвата и методи за борба с плевелите в лозята
Начало/Агросъвети/Как се прави есенното наторяване на лозята
При двата метода на съхранение, джибрите, съдът и мястото около него се поръсват с дървесна пепел. Добре съхранените джибри от червено грозде придобиват червен цвят, а белите сортове – зеленикав.
Флекси (гъвкави) резервоари за вода (питейна и дъждовна)
Лозарски плуг Култиватор Култивиране Дискова брана Фреза
Грижите за лозичката са идентични с тези при обикновената копулация. Влагата на отреза е добър знак, а махането на конците се прави след няколко седмици, лозя когато имате сигурен знак за прихващането на присадката.
Лозарството има тесни връзки с физиологията на растенията, ботаниката, генетиката, биохимията, почвознанието, агрохимията и други.
С помощта на антистарееща резитба се съкращава времето на зреене на културата, подобряват се вкусът и качеството на гроздето.